אופניים חשמליות – כל הסוגים

מן הסתם כבר ראיתם אותן מתגלגלות ברחובות הערים, וגם אם איכשהו טרם נתקלתם בלהיט החדש בתחום התחבורה, אז בטח ובטח שמעתם עליהן – אופניים חשמליות.
אופניים חשמליות הפכו בישראל למוצר מבוקש במיוחד, ולא בכדי. אחרי שמדינות רבות בעולם ובפרט סין, הולנד וארצות הברית, גילו את יתרונות האופניים החשמליות ואת חדוות הרכיבה עליהן, גם כאן בארץ הקודש מתחילים להתלהב מהן ומהרכיבה השקטה והכיפית שהן מאפשרות.
תנופה משמעותית לתחום האופניים החשמליות נרשמה בפברואר 2010, כשנכנסה לתוקף תקנה חדשה עליה חתם שר התחבורה ישראל כץ, ולפיה מותרת הרכיבה על אופניים בעלי מנוע עזר, כלומר אופניים חשמליות, וכמו כן אין צורך ברישיון רכב או רישיון נהיגה לשם כך וגם לא בביטוח שלמשל עבור אופנועים וקטנועים מהווה הוצאת עתק. כל מי שעבר את גיל 14 רשאי לרכב על אופניים חשמליות ואכן רבים מנצלים את האפשרות, ונהנים מהיתרונות הרבים של הרכיבה על אופניים עם מנוע עזר.
קודם כל, לא חייבים לדווש כל הזמן. כשמתעייפים, או כשלא רוצים להזיע יתר על המידה, מאפשרים למנוע לספק לאופניים את האנרגיה הנדרשת לשם הנסיעה. שנית – המהירות. אופניים חשמליות מגיעות למהירות של עד 25 קמ"ש (בעולם יש אופניים מהירות אף יותר, אולם בישראל הוגבלה מהירותן של האופניים החשמליות ל-25 קמ"ש). ואם 25 קמ"ש נשמע לכם לא מרשים, הרי שממרכז חולון למרכז תל אביב, לשם הדוגמה, ניתן להגיע תוך 20 דקות. מתי בפעם האחרונה הגעתם עם מכונית ממרכז חולון למרכז תל אביב תוך 20 דקות? ואפילו עם קטנוע או אופנוע כבר קשה לנוע בקלות ובמהירות בלב הערים הגדולות.
האופניים החשמליות מתחלקות לשני סוגים: כאלה שיוצרו מלכתחילה כאופניים חשמליות, וכאלה שהחלו את חייהן כאופניים רגילות ואז עברו הסבה. הרכבת ערכת ההסבה היא פשוטה ביותר: הערכה כוללת מנוע, סוללה, מטען לסוללה, בקר ועוד מספר חלקים, שכולם מתלבשים על אופניים רגילות ומשדרגים את הרכיבה פלאים.
חלוקה נוספת בין סוגי האופניים החשמליות היא מיקום המנוע – על הגלגל הקדמי או על הגלגל האחורי. מנוע על הגלגל הקדמי קל יותר להרכבה, ורוב הרוכבים מרגישים איתו בנוח יותר, כלומר, שיש להם יותר שליטה על האופניים. מנוע על הגלגל האחורי מתאים יותר לאופניים חשמליות שבעליהן מרבה לנסוע בעליות.
אופציה נוספת שיש בחלק מדגמי האופניים החשמליות הוא קיפול. אופניים חשמליות מתקפלות הן דרך נהדרת להילחם בתופעת הגניבות של אופניים. כשהאופניים החשמליות מתקפלות, פעולה לא מסובכת לביצוע ושתוך כלום זמן מבצעים אותה בקלות ובמהירות, הן פשוט באות איתנו לכל מקום, ואין חשש שמא יועלמו.
הבחנה נוספת בין סוגי אופניים חשמליות היא בין דו אופן לתלת אופן: אמנם מרבית האופניים החשמליות מצוידות בשני גלגלים, אולם יש גם כאלה עם שלושה – לטובת, ולשמחת, מי שאינו מורגל ברכיבה על אופניים ומעט חושש מחוסר יציבות. עבורם, תלת אופן חשמלי הוא פיתרון אידיאלי.

נשלח ב בלוג