היתרונות של אופניים חשמליות

אופניים חשמליות זוכות להתעניינות הולכת וגוברת משנה לשנה, ואין פלא, שכן מדובר באופניים שנהנות משלל יתרונות, הן ביחס לאופניים ללא מנוע עזר והן ביחס למכוניות וקטנועים.

היתרונות המרכזיים הם:

עלות נסיעה אפסית

האופניים החשמליות עצמן אמנם עולות כמה אלפי שקלים, אולם השימוש השוטף בהן כרוך בעלות כספית אפסית. ביחס לקטנועים ומכוניות מושג חיסכון עצום – הן בשל היעדר הצורך לתדלק (ובפרט לנוכח מחירי הדלק הגבוהים להחריד בימינו), הן בשל היעדר חובת הביטוח (שכידוע הינו מוצר יקר מאוד עבור כלי רכב דו גלגליים ממונעים אחרים) והצורך ברישוי (סכום של כ- 1,000 ש"ח לשנה עבור מכונית), והן בשל העובדה שלא צריך לשלם על חנייה (שגם מחירה הולך ומתייקר ביותר ויותר ערים).

ביחס לאופניים רגילות העלות הכספית אמנם מעט גבוהה יותר – יש צורך להטעין את הסוללה לאחר כל כמה עשרות ק"מ, וכן להחליף את הסוללה (סביר להניח שלאחר כ- 18-24 חודשים, אם כי טווח הזמן המדויק משתנה כמובן בהתאם לאופן השימוש) – אולם בסך הכל מדובר בעלות נמוכה למדי הנאמדת בכ- 15 אג' לק"מ או כ- 100 ש"ח לחודש (בשימוש נרחב יחסית). כשלוקחים בחשבון שאופניים חשמליות מייתרות את השימוש בתחבורה ציבורית בתוך העיר, ואת מחירו של כרטיס חופשי חודשי (כ- 250 ש"ח נכון לראשית 2015), שלא לדבר על עלות נסיעה במונית, מבינים שגם ביחס לאופניים רגילות בסופו של דבר אופניים חשמליות הם בחירה כלכלית טובה יותר.

נוחות התניידות בתוך העיר

המהירות המקסימלית המותרת בעת רכיבה על אופניים חשמליות היא 25 קמ"ש. בפועל, עקב מגבלות שונות, מוערכת המהירות הממוצעת בכ- 17-20 קמ"ש – כך שביחס לאופניים רגילות כמובן שמגיעים מהר יותר לכל נקודה בעיר, אבל כדאי לדעת שההגעה מהירה יותר גם ביחס למכוניות או להתניידות בתחבורה ציבורית, וזאת עקב הפקקים וחיפושי החנייה כשמדובר במכונית וכשמדובר בתחבורה ציבורית – ההליכה אל תחנת האוטובוס, ההמתנה שיגיע, הצורך להחליף קו בחלק מהמקרים וההליכה מתחנת האוטובוס אל היעד.

רעננות ונינוחות

היעדר הצורך לחפש חנייה או לחילופין היעלמות סימני השאלה לגבי האם האוטובוס יגיע בזמן או לא והאם יהיה בו מקום או שמא הוא יהיה עמוס יתר על המידה, בצירוף העובדה שלא נתקעים בפקקים, מפוגגים כמות ניכרת של מתח מחיי אלה הבוחרים לרכב על אופניים חשמליות.

בנוסף הם אינם מזיעים, כך שהם לא רק מגיעים ליעדם מהר יותר מאחרים אלא גם נינוחים ורעננים הרבה יותר ממי שטרם אימץ את הפתרון התחבורתי המתקדם הזה.

ידידותיות לסביבה

יתרון אחר נוגע לאיכות הסביבה – שימוש באופניים חשמליות אינו פולט לאוויר שכולנו נושמים חלקיקים מזהמים כפי שעושה כל מכונית באשר היא, כולל אלה בעלות דירוג אנרגטי מחמיא, ואמנם אופניים בעלות מנוע עזר מגדילות מעט את השימוש בחשמל, אולם לא מדובר בשימוש מסיבי הפוגע באיכות הסביבה.

זאת ועוד: בעלי אופניים חשמליות, כך על פי סקרים רבים, משתמשים בהן הרבה יותר מבעלי אופניים "רגילות", כך שבסופו של דבר כל זוג אופניים עם מנוע עזר תורם לא מעט לצמצום הפגיעה בסביבה – ומספק לבעליו את הנחת הכרוכה בידיעה שהוא מסייע להבטיח שגם ילדינו וילדיהם יוכלו לחיות על פני כדור הארץ ברווחה.

אין צורך ברישיון

אופניים חשמליות מאפשרות גם למי שלא הוציא רישיון נהיגה להתנייד בקלות ובנוחות וללא תלות בתחבורה ציבורית – ובמהירויות של כאמור עד 25 קמ"ש.

יחד עם זאת חובה על מי שמתחיל לדווש על אופניים שכאלה הן ללמוד את חוקי התנועה השונים והן לוודא כי הוא שולט היטב בכלי הרכב ובפרט שומר על בטחונם גם של הסובבים אותו ואלה הנקרים בדרכו.

נשלח ב הכל על אופניים חשמליים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*